Varicela

Varicela si zona zoster

Postata de chytz cu 14 ani in urma.

Buna ziua,am si eu o intrebare in legatura cu transmiterea varicelei:este posibil ca prietenul meu sa ia varicela de la mine pentru faptul ca am stat impreuna inainte cu 1-2 zile sa-mi apara bubitele rosii?Multumesc frumos.

Raspunsuri (1)

Elena B

acum 14 ani

Da, este posibil, pentru ca incubatia bolii este de 10 zile, parca. Adica tu luasesi deja boala cu 10 zile in urma si apoi ti-au aparut semnele. Erai si tu purtatoare si deci transmitatoare. Dar mai bine sa faca boala acum, decat mai tarziu cand poate lua forme mai grave. Aceste boli sunt numite ''boli ale copilariei'' si este mai bine sa fie facute in aceasta perioada. Sanatate!!