varicela

Varicela si zona zoster

Postata de monahappy86 cu 15 ani in urma.

Va rog mult sa.mi spuneti daca un bebe de 4luni poate lua virusul varicelei de la tata care e purtator al virusului(este in perioada de incubatie).cum il pot proteja?cat de grav este pentru un bebe acest virus?

Raspunsuri (2)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Sigur ca poate lua virusul si bebelusul. Acest virus se face pe cale respiratorie, prin inhaarea picaturilor de saliva de la un bolnav sau prin contact direct cu leziunile sale cutanate. Bola survine dupa o incubare a virusului care dureaza doua saptamani, in timpul careia subiectul este contagios.

ostriceanu

acum 13 ani

eu am de asemenea o fetita de 5 ani si a facut acum varicela dar mai am un baietel de 4 luni si mie pediatra de aicea din italia mi-a dat un sirop care cica previne aparitia mi-a zis ca e prea mic sa faca ca se poate ajunge la complicatii intreaba pediatra sa vezi ce zice