varicela-zona zoster

Varicela si zona zoster

Postata de ela1970 cu 11 ani in urma.

fetita mea are varicela?eu nu am avut aceasta boala dar in urma cu 15 ani am avut zona zoster.mai pot contacta varicela ?am inteles ca amandoua sunt provocate de acelasi virus

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 11 ani

Sigur ca ai avut in copilarie varicela, poate o forma f. usoara. Zona zoster este o reactivare a virusului herpetic care cauzeaza varicela. Dupa vindecarea varicelei, virusul ramane inactiv in corp, in radacinile nervoase, pana cand, din cauza unei imunitati deficitare, se reactiveaza. Varicela nu poti contacta dar, o reactivare a virusului[ zona zoster] se mai poate, de-a lungul vietii.

marrydarie

acum 11 ani

adrienne are dreptate,,,virusul ramane inactiv in corp pentru toata viata,,,,,sotul meu are 58ani,,,in aceasta vara ,,luna iunie i-a aparut zona zoster,,,e foarte pacatoasa,,,,trecea printr-o perioada putin mai critica,,nervi,,stres,etc,,,,daca ai sistemul imunitar bun,,atunci e ok,,,,,

ani

acum 11 ani

mamei mele i-au aparut pete rosii cu puncte albe pline de apa in varf, pe partea stanga sub coaste. medicul a spus ca e zona zoster. cat e de grav? eu am un copil de 2 ani care nu a facut varicela. ce se poate intampla?

Adrienne

acum 11 ani

Daca face varicela nu este un lucru grav ac***a in vedere ca, este o boala pe care trebuie s-o faca. Tine-l cat mai departe, pentru a nu intra in contact cu obiectele ,lenjeria,prosoapele,ect. bunicii.