Varicela - varsat de vant (infectie contagioasa)

Varicela si zona zoster

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

ce avem voie sa mancam cand avem varicela?

Raspunsuri (149)

Florian Alex

acum 16 ani

Nu se impune o dieta anume. Important este consumul de lichide, fructe, compoturi, supe. Dieta trebuie sa fie usoara, evitand alimentele bogate in grasimi sau dulciurile. In aceasta perioada organismul lupta cu infectia si trebuie sa fie sustinut printr-o alimentatie sanatoasa. De asemenea, repaosul la pat grabeste vindecarea.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

am 27 ani,barbat,am facut varsat de vant,mi-a aparut de 6 zile.tot apar in continuare,febra am 38,5scade cand iau paracetamol apoi revine si tot asa unele din ele au inceput sa se usuce iar una afacut puroi.nu pot lua antibiotice pt ca am boala crohn,deci sistemul meu imunitar era distrus dinainte.ce sa fac?cat mai dureaza?

anka i

acum 12 ani

nu trebuie sa fii pesimist si sa spui ca ai sistemul imunitar distrus datorita bolii chron.si sotul meu a fost diagnosticat la fel in urma cu 12 ani,a fost operat si are ileostomie ,dar s-a recuperat si medicul de familie ii da antibiotice cand necesita.cauta-ti un doctor bun care sa se ocupe de tine asa cum trbuie

vera

acum 11 ani

sotul tau a fost operat de boala Chron sa inteleg am si eu un frate care sufera de aceeasi boala si ma intereseaza orice informatie in acest sens?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

buna ziua,....am o fetita de 1 an si jumatate si mi-a facut varicela....cat este de grav?
as dori sa-mi spuneti daca trebuie sa ii dau regim alimentar.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

varicela se poate lua si pe calea aerului ?

maria

acum 12 ani

da da da da da da da

rugina florina

acum 11 ani

da

comentarii utilizatori

acum 16 ani

am varicela de 5 zile si ma mananca unele bube si unele ma dor.au avut vecinele mele varicela dar eu nu am fost pe la ele si nu m-am vazut cu ele.oare cum am luat-o ?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Este periculos daca face un om de peste 20 de ani varicela?apar multe complicatii?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Mie mi-a dat medicul Symphoral (iau cate o pastila seara),Neopreol (unguent),si mi-a mai prescris un preparat pe care trebuie sa il iau azi de la farmacie.Mi-a spus ca intai trebuie sa imi dau cu preparatul dimineata si seara pana incept sa cada cojile,apoi sa imi dau cu unguentul.Sper sa imi treaca repede si sa nu imi ramana urme

daniela1046

acum 16 ani

desi am avut can eram mica, la doua saptamani dupe ce a avut copilul meu, mia apatut si mie...desi am citit aici ca apare zona zoster. sunt in ziua a doua,

exista pericolul ca sai reapara copilului meu dupa ce termin eu?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Cam dupa 4-5 zile ar trebui sa inceapa sa ti se usuce,cel putin la mine asa a fost,mi-a aparut sambata si miercuri deja incepusera sa se usuce unele din ele.Acum astept sa cada.P.S:Ai dat cu ceva pe ele?Stiu ca pudra de talc ajuta sa le usuce.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

cere de la farmacie exact ce ai nevoie, eu am luat MIXTURA MENTOLATA

george

acum 13 ani

si eu la fel

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Copilul meu a facut faricela,
de ceea ce imi este frica este ca si fratele lui mai mic va face dupa o sapatamana.
Sper ca voi putea obtine de la farmacie ceva pentru a reduce mancarimea.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

de vineri a dat "norocul" peste mine si am varicela:(( iau ceva tablete si am o solutie cu care ma dau....dar asa mult mi-as dori sa ies in seara asta de 8 martie......oare vor aparea complicati daca ies (am peste 15 ani)? poate careva sa imi spuna?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Am varicela de 7 zile si sunt urate mari si galbene. Fetita mea ,darnica de feleul ei,sa gandit sa imparta cu mine bubitele .
maine as vrea sa ies din casa
dar ma doare capul si nu pot s mananc mi se face au de la mancare.Este normal? fetita mea fugea prin casa si sarea si topaia iar eu abia pot sa ingit ceva si imi bubuie capul.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

poate face baita copilul de 6 ani cand are varicela?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Se ia antibiotic daca are un copil de 2 ani varicela?
Si daca deja a fost inceput tratamentul cu antibiotic de 2 zile trebuie intrerupt?
Multumesc anticipat de raspuns!

Pag 1 din 8