Varicela si antibioticele

Varicela si zona zoster

Postata de izu cu 13 ani in urma.

Buna ziua. As avea o intrebare? fetita mea de 6 ani, a facut bronsita, in urma careia a primit tratament cu ampicilina 500mg injectabil de 3 ori/zi. Dupa 3 injectii i-au aparut pete rosii cu manacarimi. M-am adresat unei asistente care mi-a confirmat ca este varicela, as dori sa stiu daca se poate continua sau nu tratamentul cu antibiotic ac***a varicela.

Raspunsuri (2)

Ionela

acum 13 ani

Buna ziua! Mergeti sa o vada si un medic, sa confirme varicela, poate fi alergie la ampicilina sau mononucleoza infectioasa unde e caracteristica eruptia dupa administrare de ampicilina.
Daca e varicela, se intrerupe antibioticul si nu are importanta ca l-a primit pana atunci.
Sanatate!

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului