varicela la sugari 4 sapt!

Varicela si zona zoster

Postata de ionechita cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am 30 de ani si am facut varicela, insa problema este ca avem un bebe de 4 saptamini care este alaptat la san de mama care a facut boala in tinerete. Intrebarea: poate determina boala acest virus la virsta aceasta frageda?
Multumesc! si Un an nou fericit tuturor cititorilor!
Ionut N.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Contagiozitatea in varicela exista incepand cu 2 zile inaintea aparitiei veziculelor pana in faza de cruste (14 zile) . Aceasta se transmite prin secretiile nazofaringiene, prin continutul veziculelor.Contactii receptivi la boala sunt: persoanele neimunizate (care nu au varicela), copii mai mare de 6 luni (persista inca anticorpii materni), persoanele imunodeprimate- cu leucemie,infectie HIV, cancere, corticoterapie; gravide).
La adult varicela se poate manifesta atipic , insa poate fi indicat un tratament antiviral (aciclovir sau celelalte generatii ), simptomatic (antihistaminic pentru mancarimi, aplicarea de alcool mentolat , nu de pudra de talc, creme sau antibiotice). In prima saptamana va trebui sa evitati contactul cu persoanele din afara locuintei, pentru a nu transmite virusul varicela-zoster unor persoane susceptibile . Se poate efectua o toaleta locala, dar dusul corpului este indicat dupa formarea crustelor.