varicela la cardiaci

Varicela si zona zoster

Postata de titiiancu cu 12 ani in urma.

Sotia mea tocmai a facut varicela, si in urma cu trei zile a intrat in contact cu mama ei, care nu a facut varsat de vant si are afectiuni cardiace. Stim ca la adulti pot aparea complicatii.Pentru a o proteja ar trebui sa luam unele masuri de precautie in cazul in care a contactat boala?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

1 . S-ar putea sa nu-si mai aminteasca mare lucru despre bolile copilariei 2. Pe o perioada de 14- 15 zile ( in unele cazuri chiar 21 zile ) sa nu faca eforturi , sa se fereasca de infectii respiratorii si in momentul cand apar niste formatiuni ca picaturile de roua pe piele sa ramana imediat in repaus si sa anunte medicul de familie.

titiiancu

acum 12 ani

Multumesc foarte mult.