varicela la adulti

Varicela si zona zoster

Postata de aurora1313 cu 10 ani in urma.

Dupa ce s/au transformat in cruste pot sa imi fac baie? Cand am voie sa ies afara? Cateva au mai cazut iar in urma lor a ramas un pic depigmentata pielea, ma refer la cele de pe fata. Ce as mai putea folosi? Multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, puteti face baie insa este bine sa evitati frictiunea . Daca leziunile s- au acoperit de cruste, puteti iesi afara din casa.

aurora

acum 10 ani

Va multumesc frumos!

roxana

acum 9 ani

Buna ziua .. sunt in a 10 zii de varicela... am deja cojita si jumatate din ele au picat.. am voie sa imi fac baie si sa ies vreo 3 ore afaraa? Si din cate am inteles sintomele sunt febra musculara si mai multe.. mi-a revenit febra fara sa fac efort.. ce se intampla?
Multumesc

Mihaela

acum 8 ani

Daca mi sau dus toate bubitele pot sa fac baie si pot sa ma duc la scoala ?
Va rog ajutatima din suflet