varicela la 31 ani

Varicela si zona zoster

Postata de miha 1980 cu 12 ani in urma.

Am 31 de ani si am luat varicela de la fetita mea de 4 ani. Fetita a avut o forma mult mai usoara de cat o am eu. Acum imi este mai bine,dar a seara sotul mi-a spus ca unele bubite parca au copt ( sunt galbene). Doctorul de familie mi-a spus sa nu fac baie pana nu incep sa treaca, ca sa nu apara complicatii. Unele bube sunt mai mari,altele mai mici. Unele bube inca ma dor si totusi este a 5 zi de la prima aparitie a lor. Ce ma sfatuiti sa fac? in legatura cu faptul ca unele au copt?
Pot sa ma spal sau nu?
Cam cate zile o sa am aceste bube?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

La adult varicela se poate manifesta atipic , insa poate fi indicat un tratament antiviral (aciclovir sau celelalte generatii ), simptomatic (antihistaminic pentru mancarimi, aplicarea de alcool mentolat , nu de pudra de talc, creme sau antibiotice). In prima saptamana va trebui sa evitati contactul cu persoanele din afara locuintei, pentru a nu transmite virusul varicela-zoster unor persoane susceptibile (batrani, copii ). Se poate efectua o toaleta locala, dar dusul corpului este indicat dupa formarea crustelor. Leziunile sunt contagioase doar pe durata persistentei veziculelor (prin secretia lor se transmite varicela).

Lory

acum 8 ani

Daca sunt galbene incep sa se treaca.