Varicela in sarcina?

Varicela si zona zoster

Postata de Andra cu un an in urma.

Bună seara! Sunt insarcinata in 13 săptămâni și am luat varicela de la băiețelul meu. Nu am făcut febra in schimb ma dor f tare ganglionii axiali și sânii. Sunt foarte îngrijorată pt bebelus, dr ginecolog mi-a recomandat paracetamol și cetebe imuno pe lângă vitaminele din sarcina. Am concediu medical 7 zile si ulterior voi merge la medicul infectionist sa imi evalueze starea. Credeti ca ar trebui sa ma duc mai repede la specialist? Ce investigații ar trebui sa fac după ce scap de aceasta varicela?

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/varicela-vaccinul-si-sarcina_4502

Valentinp

acum un an

Și eu am exact aceiași problema ce trebui sa fac!