Varicela și aciclovir?

Varicela si zona zoster

Postata de Utilizator11554006741 cu 5 ani in urma.

Bună ziua,

Am avut varicela, ca și adult și la Recomandare medicului, imediat ce mi-au apărut pete roșii am. Luat aciclovir. A doua zi petele s-au retras.
Am întrat în contact cu un copil care a doua zi a făcut varicela. Exista posibilitatea sa mai fac? Care sunt șansele? Cum a acționat aciclovir ul, a stopat boala sau a diminuat efectele?
Mulțumesc frumos,

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/varicela-cea-mai-frecventa-boala-a-copilariei_17514