Varicela cu 2 bubite

Varicela si zona zoster

Postata de Levys cu 10 ani in urma.

Fetita mea de 3 ani si 4 luni i-au aparut 2 bubite ca roua de sambata una pe cap si una pe brat care acum sau format in cruste, in rest nu are alte simptome in afara de o usoara mancarime pe spate dar nu are nimik acolo. Am inteles ca e posibil sa fie varicela. Problema e ca de atunci nu i-au mai aparut alte bubite. Suntem deja in ziua de miercuri si ei nu i-a mai iesit de sambata nimik. Doctorita zice ca nu poate fi varicela numai cu 2 bubite si ca pot iesi cu ea afara ca poate a facut altceva (gen urticarie, alergie la intepaturi). Ce sa fac?! Sa o mai tin in casa cel putin pana sambata?!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu este cazul sa o tineti izolata daca nu au aparut alte leziuni sau simptome. Probabilitatea de a avea varicela este mica.