varicela are sau nu?

Varicela si zona zoster

Postata de xandraok cu 11 ani in urma.

buna seara fetita mea are 3 ani si 5 luni, este la gradinita gr mica si ieri sa intamplat ca un parinte sa isi aduca copilul la gradinita nestiind ca are varicela este posibil ca si fetita mea sa fi luat ? inca nu are nici un simptom dar am inteles ca sintomele la varicela apar mai tarziu? ast rasp , multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Perioada de incubatie a varicelei( perioada de la contact pana la manifestare) este de 14-21 de zile, asa ca este prematur sa stiti daca a luat sau nu. Nu toate persoanele care au contact cu cei infectati obligatoriu fac si boala.

xandraok

acum 11 ani

multumesc foarte mult pt raspuns