varicela adulti

Varicela si zona zoster

Postata de infectie urinara cu 10 ani in urma.

Am 38 ani, am facut varicela, fac tratament cu Aciclovir. Mi-au aparut pe fata bube foarte mari. Va rog sa imi spuneti cu ce as putea scapa de ele inafara de unguient mentolat. Cate zile trebuie sa stau in casa si ce alimente sa consum? Dar baie la cate zile se poate face? Multumesc!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Izolarea se face pana cand ultima leziune se acopera de crusta. Nu exista interdictii speciale la alimente; in cazul in care aveti si leziuni pe tractul digestiv ( faringe, esofag,etc) este bine sa evitati alimentele care irita , de ex: bauturile acidulate, condimentele, etc. Evitati alimentele care va deranjeaza.
Puteti face baie cata vreme evitati frictionarea leziunilor , in special pe fata, pentru a evita ruperea veziculelor, infectarea lor si persistenta cicatricilor.

infectie urinara

acum 10 ani

Multumesc frumos!

Cezar

acum 10 ani

Sunt a 6 zii majoritatea bubitelor au facut cruste,nu ma intereseaza sa ies afara o sa ies cand o sa fiu complet sanatos dar vreau sa stiu daca pot fuma o tigara pe zii,mentionez ca am pleura lipita de plamani si am inteles ca pot da in alte chestii .

viorica171

acum 10 ani

eu am facut zona zooster acum sunt aproape de stadiul final ,tratamentul meu a fost cu aciclovir (pastile ) si unguent ,zovirax oftalmic pentru ochi (eu am facut la fatza) insa nu stiu daca cel mentolat este ok pentru bube (daca au pustule) eu am ramas cu durweri crunte de cap si partea afectata nu o simt cand pun mana in cap parca nu e capul meu ,doct a zis ca aceasta senazatie va trece cu timpul dupa ce termin tratamentul insa durerile vor persista inca cel putin 2 luni de acum inainte ,si aprpopo terbuie sa amanci fara sare sa nu te umfli ..baie iti poti face fara sa te freci prea tare il locul respectiv cu un sapun sau sampon antibacterian ...sper ca ti-am fost de ajutor