varicela adulti

Varicela si zona zoster

Postata de gabriela562 cu 13 ani in urma.

buna ziua , am 28 de ani si am facut de 2 zile varicela
insa am o mare temere: una dintre vezicule s-a spart , s-a inflamat, este rosie si doare , deci, cred eu ca s-a infectat.precizez ca este doar una. ce tratament pot lua pentru a nu se agrava si pentru a trata aceasta vezicula ( sa nu se infecteze) sau daca este deja infectata ce trebuie sa fac?
va rog sa ma ajutati
multumesc

Raspunsuri (24)

Iuli

acum 13 ani

Incercati cu Baneocin pudra.

Filipa

acum 13 ani

Exista in farmacii un unguent numit ACICLOVIR. Este bun pentru pustule infectate de varicela.

DORINA

acum 10 ani

SANT PASTILE SANT FOARTE BUNE SI EU AM FACUT MIE MIA DAT MAI MULTE PASTILE DOCT.

gabriela562

acum 13 ani

multumesc, dar aciclovir nu e pt herpes?

Filipa

acum 13 ani

Aciclovir este in special pt zona zoster. Varicela si zona zoster sunt boli ''''inrudite'''', e acelasi virus.

gabriela562

acum 13 ani

multumesc mult, dar mai am o nelamurire: medicul meu de fam mi-a dat 10 zile de concediu medical si mie nu mi s-au uscat bubele de pe fata , iar joi trebuie sa merg la serviciu; credeti ca de azi 9.01.11 pana pe 12.01.11 se vor usca si vor trece? mai ales ca lucrez in invatamant

Catalin

acum 13 ani

Si eu am varicela de 2 zile
Doctorul mi-a dat concediu medical 5 zile cu cod 01 (adica la plata 75%)
Cu ce cod v-a dat concediul?

lorina

acum 13 ani

Am facut si eu varicela la 28 de ani.
Primele bubite le-am am avut sambata seara, azi e miercuri si am foarte putine...sub 20
E normal? De luni seara cand am fost la doctor nu am mai iesit din casa....
Multumesc

FLORIN

acum 13 ani

BUNA AM VARICELA POT SA FAC BAIE,VA ROG URGENT RASPUNS.MULTUMESC

Moldovan Ovidiu ( viitor medic)

acum 13 ani

Pt florin

Nu este recomandat sub nici o forma baia sau dus deoarece exista doua posibilitati si anume : - sa ai o eruptie ceva mai severa sau sa nu mai erupi ci doar in interior si atunci vor aparea si mai multe complicatii asa ca iti recomand sa induri cateva zile si anume 8-9 zile si sa nu ai prea mare contact cu apa!

membru221195

acum 6 ani

Buna seara soțul meu are varicela si face febra 40 , ce sa fac?

florin

acum 13 ani

multumesc ovidiu.mai am o intrebare,ce pot sa iau ptr vajaieli in cap si insomnie.nu ma ia somnul de 3 zile deloc.

florin

acum 13 ani

matusa mea are grija de mine are 41 ani si nu stie daca a avut in copilarie,eu am virusul de 4 zile daca ea a luat de la mine in cate zile ai apar semnele,ea spune ca o doare in gat si tusaste se poate sa fi luat deja.

ioana

acum 13 ani

si eu am varsat de vant asi vrea sa stiu ce sa fac daca am febra asa mare si ma doare capul incontinu.am luat paracetamol si ibuprofen iar azi am inceput si cu,claritine....astea mi le-a recomandat de la boli infectioase.doctorita mea de familie ma pune sa ma duk din nou la spital,dar eu am 1 saptamana si ceva si inca nu mi-a trecut ce sa fac????

Ramona

acum 13 ani

multe lichide maxim 3l/zi

Ramona

acum 13 ani

azi au inceput sa imi apara si mie "minunatele"bube la 14 zile dupa ce ia trecut sotului meu maximul perioade de incubatie este de 21 zile.

mihaela

acum 11 ani

buna ziua, am varicela de 3 zile mi-a trecut mancarimea dar nu am avut febra si nici dureri de cap mentionez k acum am inceput sa iau aciclovir 2 la 4 ore ,acest medicamen ma ajuta sa scap mai repede de ele?(bubite) imi vor mai aparea? e in regula ca nu am f multe? va rog sa-mi raspunda cineva.

Gabriel

acum 11 ani

Buna!
Am 22 de ani, am varicela si imi vine sa-mi scot bubele cu surubelnita :(.
Azi am reusit sa adorm pe zi si m-am trezit scarpinandu-ma pe fata, mi-am facut rana deschisa, ce sa fac acuma ca sa nu-mi ramana ditamai semnele pe fata?

Bogdan

acum 11 ani

Buna, la mine imediat ar fi a 3a zi de cand mi-o iesit bubitele am luat de la copilu meu insa am o nelamurire, nu am mancarimi pana acum si nu au erupt nu sunt ca besicile :| in schimb am frisoane / febra ...
E vorba de ceva mai bland sau ceva mai grav ?

Cata

acum 10 ani

Am 29 de ani,sunt plin de bube pe fata pe spate,sunt
Niste basici nu mai pot,arat k un monstru,cat timp tine nenorocirea asta??va rog astept rsp urgent

Pag 1 din 2