vaccinare varicela

Varicela si zona zoster

Postata de Stoicea cu 11 ani in urma.

Sunt 4 zile de cand fiului meu i-a aparut eruptia. Mai este eficienta vaccinarea celorlalti membri ai familiei acum? Daca da, ce se recomanda?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Dupa expunerea cu o persoana infectata se recomanda administrarea de imunuglobuline pentru virusul varicelo-zosterian.
In cazul in care se produce vaccinarea, se recomanda sa se evite contactul cu persoanele infectate sau cu risc crescut de infectie pana la 5 saptamani.
Prin urmare, nu este recomandata vaccinarea ci doar administrarea imunuglobulinelor.

alina

acum 10 ani

Buna Fetita mea de 5 ani are varicela de 2 zile si eu momentan nu sunt in tara dar ajung in 3 zile si as vrea sa imi fac vaccinul impotriva varicelei vreau sa ma asigur daca fac vaccinul il mai pot lua de la fetita mea ?astept un raspuns pe e.mailul meu .va multumesc anticipat