trebuie regim?

Varicela si zona zoster

Postata de AldercyLore cu 14 ani in urma.

La zona zoster,trebuie sa ti regim,sau ceva de genul? Multumesc

Raspunsuri (9)

Ella29

acum 14 ani

draga mea, tatal meu a avut zona zoster de curand si a urmat un regim alimentar normal, cu crutare hepatica, adica ceea ce ii facea placere sa manance, dar cat mai sarac in grasimi, sare redusa, nu neaparat eliminata, vitamine, fructe foarte multe, citrice daca le suporta pacientul.... Poate lua acid folic si B-uri, cel putin noua asa ne-a spus medicul. Multa sanatate!

elena, Iasi

acum 14 ani

"Zona Zoster este o boala acuta determinata de un virus si caracterizata prin aparitia unor vezicule sau basici apoase sau cu singe pe pielea inrosita. Se trateaza in timp si cu rabdare. Aceste vezicule sint dureroase, ustura si se localizeaza ca o banda pe anumite teritorii de piele, uneori si pe mucoase. Boala nu apare decit o singura data in viata. Vindecarea este in functie de rezistenta organismului. De aceea, in primul rind, va recomand sa consumati cit mai multe alimente ce contin vitamina C si saruri minerale de Cupru si Magneziu (maces, miere, sfecla, spanac, citrice, varza, salata, cereale, cartofi). Pentru o curatare perfecta, varza este de mare folosinta. Este indicat sucul de varza, aplicarea de comprese cu frunze de varza pe zona bolnava. Tot de folos va sint si compresele locale cu apa foarte rece sau suc de morcovi, cataplasmele cu faina de in, baile caldute cu decoct din flori de tei (50-100 g/2 l de apa), timp de 5-10 minute. Aceste remedii pot ajuta foarte mult tratamentul alopat, uneori inlocuindu-l in totalitate".

bogdan

acum 12 ani

infuzie cu ace de cusut!!!!! aiurea!!!!este o infectie blestemata si orice ai face scapi greu de ea

Carolina

acum 11 ani

Elena iasi ,imi pare rau sa-ti spun dar eu sunt la a 6e a eruptie ,am facut inclusiv tratament de imunizare si degeaba si se tine regim alimentar !

Aurel

acum 11 ani

Aceste anunturi sant eronate si duc bolnavii in eroare , oricum sant intr-o suferinta de nedescris . Dar un medic specialist nu se gaseste sa de-a niste sfaturi exacte si corecte sa le mai aline din durere .

mari

acum 10 ani

Se tine regim pt.zoza zoster!

Alex

acum 10 ani

referitor la regim, mare atentie deoarece, in general regimurile alimentare scad rezistenta organismului

Ioana

acum 10 ani

Poate sa spuna cineva mai precis ce ai voie sa mananci la un astfel de regim? Nu am pofta de mancare din cauza durerilor dar imi este rau de la pastile daca nu mananc nimic si sincer nu stiu ce sa mananc. Se elimina carnea si lactatele? Am voie proteine? Fructe as manca dar nu pot sa mananc prea multe ca ma ustura stomacul. Doctorul meu a spus ca nu este nevoie de regim, dar nu stiu ce sa zic, parca nu se pupa Aciclovirul cu orice si in plus daca vreau sa consum lactate oare nu scade efectul la medicamente?As manca si pietre numai sa scap de durerile astea groaznice! Multumesc anticipat in eventualitatea unui raspuns edificator!!!

Utilizator11531297334

acum 5 ani

Bună îmi puteți spune cât poate dura ,,zona zoster"? Mulțumesc