Tratament varicela

Varicela si zona zoster

Postata de RammonaD cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am facut acum cateva zile varicela,doctorul de familie nu mi-a zis decat sa nu ies din casa si sa iau o pudra pt mancarime iar parintii mei nu au cunostinte deloc despre aceasta boala sau de ingrijiri.Ati putea sa imi spuneti ce trebuie sa fac in perioada asta,daca trebuie sa tin un anume regim,daca trebuie sa stau la caldura si daca e posibil ca perioada bolii sa nu depaseasca 10 zile?Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul nu va consta decât în pudrarea tegumentului care prezintă erupţie cu alcool mentolat sau talc mentolat, igiena pielii şi a mucoaselor (fără ruperea veziculelor, chiar în caz de prurit intens)izolare la domiciliu (eventual repaus la pat) şi baia permisă numai după căderea crustelor (deoarece rămân semne prin ruperea lor)