Tratament urme post-varicela

Varicela si zona zoster

Postata de Sorin.G cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Numele meu este Sorin Galatus, am 23 de ani si acum o luna si 7 zile am contractat o forma de varicela foarte agresiva. De vreo doua saptamani am scapat si de cojile bubelor care erau foarte numeroase, insa inevitabil unele au cazut si fortat (accidental) si sunt chiar pe fata. Am inteles ca , chair daca se prezinta si cu gropite bubele acestea, cica se vor mai strange si se vor mai nivela. Insa deja incep sa-mi fac griji, exista vreun tip de vitamina/tratament/crema, orice, care pot aplica macar pe fata sa incerc sa minimalizez riscul semnelor ? Va multumesc frumos pentru ca m-ati ascultat.

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

de principiu, tratamentul este preventiv, adica, din timpul bolii trebuie avut grija cu bubitele, sa nu fie scarpinate/cojile rupte pentru a nu ajunge la cicatrici. daca aceasta metoda a dat gres, in urma bubitelor suprainfectate/rupte, vor ramane cicatrici, care se vor mai estompa in timp, dar nu cu mult. puteti incerca diferite creme, pe care le veti gasi cu siguranta pe internet dand cautare dupa ''''cicatrici varicela'''', dar mai degraba un consult dermatologic ar fi mai indicat, deoarece mai exista si alte variante de tratament spre exemplu cu laser, care ar mai putea atenua aspectul acestora.

va urez o seara buna

Sorin.G

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru timpul dvs.