transmitere varicela

Varicela si zona zoster

Postata de sandu 1978 cu 10 ani in urma.

buna ziua am un baietel de 7 ani care a facut varicela as vrea sa stiu daca o pot lua si eu pentru ca nu stiu daca am avut in copilarie dar am avut zona zoster va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr.Dobre Alina-Maria

acum 10 ani

Nu puteti face varicela insa puteti face zona zoster, in conditiile in care aveti o imunitate scazuta.

"Zona zoster este o reactivare a virusului varicela-zona zoster, un tip de virus herpetic care cauzeaza varicela ("varsat de vant"). Odata ce o persoana a avut varicela, virusul ramane inactiv in radacinile nervoase pana cand, la unele persoane, se reactiveaza. Cand virusul devine activ, persoana face zona zoster in loc de varicela.
Orice persoana care a avut varicela (chiar si o forma usoara) poate face zona zoster. Oamenii cu sistem imunitar slabit sunt vulnerabili la reactivarea virusului ce provoaca zona zoster. "

sandu 1978

acum 10 ani

va multumesc mult pentru raspuns si va doresc numai bine si sanatate

myrutza

acum 9 ani

Buna ziua!am luat contact cu un baietel care era in ziua a 7 cu varicela,in copilarie am facut zona zoster.E posibil sa fac si eu varicela?
Multumesc