Semne de la varicel?

Varicela si zona zoster

Postata de Anaa cu 13 ani in urma.

Buna Seara! In urma cu 3 ani (cand am implinit 16 ani) am avut varicela si mi s-a -u rupt 2 cojite /bube , ori s-au agatat in timpul noptii .
In urma acestui fapt am ramas cu 2 gauri pe fata destul de mari am ajuns sa ma simt foarte complezata de acest lucru .
Va rog mult spuneti-mi ce as putea face , ce tratament , ce crema ar fi indicat sa folosesc macar sa nu se mai ada chiar asa rau .am inteles ceva de acid hialuronic dar nu stiu daca e bine asa va intreb pe dvs fiind medic . Multumesc . Ana

Raspunsuri (6)

floryny

acum 13 ani

Incearca sa-ti cumperi unguent de galbenele care are rolul de a cicatriza si dezinfecta ranile pe care le ai. Trebuie aplicata aceasta crema de 2-3 ori pe zi pe zonele afectate.

chik_

acum 13 ani

Draga anna daca esti "complezata" de problema celo doua "gauri" de pe fatza mergi la un specialist in chirurgie estetica pentru ca urmele lasate de varicela doar bisturiul le mai vindeca.Acuma tu poti incerca inainte si o crema de melci(se facea reclama candva la tv--nu stiu daca mai e acum)care ajuta la refacerea pielii,dar daca ai cicatricile de mult si sunt profunde nu cred sa se mai poata face mare lucru.Sanatate domnisoara!

Iuli

acum 13 ani

Si eu am avut si s-au mai estompat in timp. Nu de tot, dar s-au redus. Daca nu sunt extreeem de inestetice, le poti acoperi un pic cu fond de ten si in rest sa le consideri ca pe niste semne particulare care fac parte din tine :)

miha

acum 13 ani

buna! Am 25 de ani si am facut varicela.In urma acesteia,mi-au ramas si mie 2 gropite pe nas. sunt profunde dar asta e .Sper sa se mai reduca in timp...........................

mirel

acum 13 ani

buna:) sunt mirel si am si eu o prietena:*:*:*:*

mario

acum 10 ani

Si esti fericit? buna:) sunt mirel si am si eu o prietena:*:*:*:* :))))))))))