se ia antibiotic la varicela

Varicela si zona zoster

Postata de Mircea Adrian124419 cu 13 ani in urma.

Marti 12 aprilie 2011 am fost la medicul de familie pentru ca aveam febra 38,1 nu puteam sa-mi tin capul ridicat si tot corpul mi-l simteam de parca ma batut cineva cu o bata si ma durea foarte tare si gatul, abea putem sa inghit.
Am fost diagnosticat cu angina pectorala acuta, administrandu-mi ca medicatie: zinnat 500mg, erdomed 300mg si nistatina. Am inceput tratamentul.
Miercuri 13 aprilie 2011 m-am trezit plin de bube micute rosiatice pe fata, piept si spate. Am fost din nou la medic si mi-a zis ca am facut varicela, dar sa continui cu antibioticul pentru ca am gatul foarte inflamat si in plus sa ma dau pe bube cu mixtura mentolata.
As dori sa aflu si parerea dumneavoastra despre cazul meu si in plus ce ar fi mai bine pentru mine la varsta de 42 ani

Raspunsuri (1)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Varicela la virsta de 42 de ani este o problema, daca nu aveti norocul sa faceti o forma foarte usoara. Cel mai important este sa nu scarpinati leziunile care se vor forma. Folositi generos ''pasta cu apa'' si luati antihistaminice. Tratamentul cu antibiotice trebuie continuat cel putin 3 zile pentru a evita crearea rezistentei la antibioticele mentionate.
075dermato