Salutare!

Varicela si zona zoster

Postata de Iustinian151937 cu 14 ani in urma.

Stie cineva daca in perioada in care suferi de varicela nu este recomandat sa ai contact sexual?
Multumesc!

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 14 ani

Una dintre caile de transmitere a varicelei este contactul direct de la o persoana la alta ,prin leziunile de pe corp si lichidul din ele. Nu cred ca se poate face sex, fara o atingere a celor doi parteneri. Sunteti singurii care puteti hotara. Numai bine.

Iustinian151937

acum 14 ani

Multumesc Katy, nu pot decat sa sper ca partenera mea a trecut prin ce trec eu acum in urma cu multi ani si ca acum are imunitate:) E dureros cand te lasa memoria si nu mai stii daca ai facut sau nu varicela sau orice alta boala a copilarieii...

Adrienne

acum 14 ani

Daca a facut aceste boli ale copilariei la o varsta f. frageda, normal ca ea, personal ,nu-si aminteste,dar parintii stiu in mod sigur. Pot fi intrebati...

Dan

acum 14 ani

Salutare...
Stie cineva cat trebuie sa stai acasa din cauza varicelei?1,2,3 saptamani cat?
Multumesc

May

acum 14 ani

Buna si la multi ani!
Pe 26 dec 2009 a erupt si la baiatul meu(10 ani) varicela ,din pacate.Doar pe fata are 70 bubite.Este plin de bube si are peste tot.Cand spun peste tot are din cap si pana in talpi (inclusiv la organele genitale).A luat-o in ultimele zile de scoala 11 dec si fix dupa 14 zile a erupt.Noi stim sursa...Cam 2-3 sapt trebuie stat acasa.E f nasoala boala,mai ales cand faci o forma urata si te mananca si ziua si noaptea.Eu il dau cu mixtura mentolata,dim si seara,si mancare usoara.
Feriti-va cum puteti mai bine!!!!

DANA BUZAU

acum 14 ani

buna!am 28 de ani si am luat varsat de vant de la nepotelul meu care are 3 ani!!mama nu-si mai amintea daca am avut sau nu cand eram mica si am dormit cu nepotelul meu in acelasi pat si dupa 14 zile am facut febra si apoi au inceput sa apara si petele rosii...s-au facut basici cu lichid galben in interior si apoi unele s-au uscat...dar,acum,dupa 14 zile de boala...mi-au iesit alte pete rosii la fel ca cele de la inceput si la fel cu mancarime...si am dureri mari de cap,stari de voma,mi-e somn tot timpul si nu am pofta de mancare...oare ce e de facut?de 14 zile nu am iesit din casa...ce as putea face?de ce am dureri de cap?va multumesc...

ghita

acum 14 ani

buna ziua eu am varicela mar interesa dupa cat timp se pote sa am un act sexual