romeo

Varicela si zona zoster

Postata de romeo25 cu 13 ani in urma.

Am o fetita de4 ani si a facut varicela dar in a 4 zi a inceput sa tuseasca destul de rau am fost la medic si nu am primit un raspuns foarte favorabil acesta a fost ,cum ca are pneumonie variceloasa ,dar mentionez copilul respira usor nu are dureri toracice febra si alte simptome ci doar tuseste si are acele bubite pe corp . Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca este asa va multumesc

Raspunsuri (1)

de pe net

acum 13 ani

Varicela se poate complica cu pneumonia variceloasa, la adultul tanar aceasta se asociaza cu insuficienta respiratorie. Cand bolnavul simte ca nu mai are aer si aerul patrunde cu greutate, cand face eforturi ca sa respire, tuseste sec si nu mai poate inghiti, suferindul trebuie sa fie internat in spital.

Poate sa se ajunga si la pneumonie necrozanta cand pneumonia se suprainfecteaza cu o bacterie, ca sa nu mai amintim ca unele varicele se pot complica cu meningita, dar in cazuri rare.