Preventie

Varicela si zona zoster

Postata de Andra55121856 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am si eu 2 intrebari:
-1- Mi-au aparut sambata primele bubite, dar vineri si sambata dimineata m-am intalnit cu f. multa lume (inclusiv multi copiii). Mi-e clar ca eram deja "darnica" din cele citite pana acum. As vrea sa stiu daca se poate face ceva pentru cei cu care am intrat in contact?
-2- Momentan sunt in concediu de odihna, dar de luni ar trebui sa merg la lucru. Am inteles ca varicela se transmite prin respiratie/vorbire. Ma intrebam daca as putea sa merg la lucru daca mi-as pune pe fata o masca din aceea care se gaseste la orice farmacie (o purtau unii cand le era frica de virusul gripei porcine) pentru a impiedica propagarea lichidelor din gura/nasul meu?
Multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

La adult varicela se poate manifesta atipic , insa poate fi indicat un tratament antiviral (aciclovir sau celelalte generatii ), simptomatic (antihistaminic pentru mancarimi, aplicarea de alcool mentolat , nu de pudra de talc, creme sau antibiotice). In prima saptamana va trebui sa evitati contactul cu persoanele din afara locuintei, pentru a nu transmite virusul varicela-zoster unor persoane susceptibile (batrani, copii ). Se poate efectua o toaleta locala, dar dusul corpului este indicat dupa formarea crustelor. Leziunile ( bubitele =veziculele) sunt contagioase doar pe durata persistentei veziculelor (prin secretiile lor se transmite varicela).

gabi

acum 12 ani

buna sera am 33 ani si de 8 zile am asa zisa varicela ,nu-mai sant basicute cu lichid ,acum sant sinple bubite pot sa fac baie?

Andra55121856

acum 12 ani

Eu am facut dus zilnic. Trebuie doar sa ai grija sa nu le agati cu nimic, sa nu se rupa. Daca totusi se rup, sa nu se infecteze! Mie mi s-au rupt vreo 2 si mi+a dat medicul de familie o crema cu antibiotic cu care sa le dau. Nu am facut baie, dar nu fac in general, dar dusurile rapide si tamponarea usoara cu prosopul nu le dauneaza, atata timp cat sunt facute cu atentie.