pete pe fata in urma varicelei

Varicela si zona zoster

Postata de poe cu 12 ani in urma.

Am 36 de ani si am avut varicela, acum la 30 zile dupa debut am ramas cu pete pe tot corpul, dar cel mai mult ma deranjeaza cele de pe fata, care sunt destul de multe si pigmentate si se vad foarte urat de ma intreaba toata lumea ce am. Din cate am inteles vor trece si acestea dar cand? Momentan nu ma mai dau cu nimic pe fata, exista ceva care sa accelereze vindecarea lor? Este permisa expunerea la soare sau nu?

Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Primul pas spre tratamentul adecvat si in cunostiinta de cauza este consultul dermatologic. Tratamentele empirice va pot face mai mult rau decit bine.