Insarcinata in 12 sapt.,diagnosticata cu varicela

Varicela si zona zoster

Postata de simonetta cu 12 ani in urma.

Buna ziua, Am 29 ani, prima sarcina, sarcina spontana, varsta sarcina 12 saptamani, deficit de proteina S (tratament Aspenter, Femibion). In urma cu 4 zile am fost diagnosticata la Inst.Matei Bals cu Varicela.Am inceput tratamentul prescris cu Aciclovir 4 gr/zi, timp de 7 zile.Intretimp am intreupt Aspenter-ul. Eruptia cutanta este de aprox.40 de vezicule pe tot corpul.Din pacate doctorul meu nu imi poate da o opinie clara asupra riscurilor asupra sarcinii.
Parca toti doctorii cu care am incercat sa vorbesc tel. (ginecologi sau de la Boli infectioase) se feresc sa vorbeasca cu mine si sa-mi dea un sfat sau sa-mi prezinte situatia cat mai realist.
De aceea vreau sa stiu daca in cazul este recomandata o intrerupere de sarcina, ce fel de interventie este recomandata si daca am sanse sa raman din nou insarcinata.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Din cate stiu varicela in primul trimestru prezinta un risc crescut de malformatii fetale. Puteti cauta informatii pe Internet. Este greu chiar si pentru un medic sa recomande asa ceva, de aceea se feresc sa va spuna direct cat de periculoasa poate fi boala. Dupa intrerupere, in mod normal, dupa 6 luni puteti incerca din nou sa concepeti si ar trebui sa reusiti in mai putin de un an.

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru mai multe detalii referitoare la problema d-vs vă recomand articolul despre ˝Cat de periculoasa este varicela in sarcină?˝ de pe siteul copilul.ro