herpes genital

Varicela si zona zoster

Postata de andreeapopic cu 11 ani in urma.

De mult timp am virusul herpetic in organismul meu care ancerca sa erupa in zona oftalmica,apoi sa mutat in interiorul narinelor,iar acum sa localizat in zona genitala .Am observat ca apare si incepe sa erupa atunci cand sunt stresata,nervoasa,sau suparata,eu deduc ca problema e si imunitatea mea scazuta care se tot modifica.Ca tratament ce tot a-l repet eu este compus din ceai de echinaceea,si aciclovir unghuent,sau drajeuri atunci cand ancep sa simt simptomele,care pana la urma 2,3 zile dispar,dar se reia totul de la inceput dupa un timp.Va rog daca stie cineva cum sa pot stopa virusul acesta pe un timp mai indelungat,sau ce tratament sa mai pot lua?Multumesc.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Virurul ramane cantonat in organism si se va reactiva ori de cate ori sistemul imun este afectat ( stres, infectii, etc), Nu exista un tratament de vindecare.

Doctorulstietot

acum 11 ani

Singura modalitate de a tine sub control infectia herpetica este de a-ti creste imunitatea. I-ti recomand ReishiMah 1tb. de doua ori pe zi 30 de zile cu pauza 30 zile repetat de cel putin 3ori. Rezultatul te va multumi.

andreeapopic

acum 11 ani

Multumesc mult.

Ana maria

acum un an

Și eu am.aceasta problema de ceva timp dar nu mai știu ce sa fac va rog ajutatima