fac sau nu varicela?

Varicela si zona zoster

Postata de anamaria1678064 cu 13 ani in urma.

in urma cu 14 zile am stat in preajma unui copil care avea varicela fara sa stiu,iar acum de doua zile in urma am dureri de cap, transpir ,ca si cum asi fi racita dar nu am nici o bubita pe mine de varicela nu stiu ce sa cred imi este rau dar nu erupe boala(nu am avut varicela cand am fost mica)nu stiu ce sa fac daca imi ramane boala in corp fara sa se manifeste pe corp?

Raspunsuri (4)

ochi negri

acum 13 ani

Daca nu ai avut varicela pana acum,ai toate sansele s-o faci.Poate erupe dupa o saptamana.Nu va fi prea placut dar tot n-ai ce face...Si daca continui sa te simti rau,poti merge la medic,asa ar fi bine.

Medic Epuran

acum 13 ani

Există posibilitatea să fi contactat virusul varicelo-zosterian (care produce varicela), perioada de incubaţie pentru varicelă fiind de 10-21 zile. Totodată se poate ca aceste simptome descrise de d-vs să se datoreze unei viroze respiratorii, unei răceli sezoniere sau unei gripe. Dacă în următoarele 4-7zile nu apare exantemul (erupţia pe piele), varianta unei viroze respiratorii, gripe etc. va fi mult mai probabilă.

anamaria1678064

acum 13 ani

bineinteles am fost la medic si mi-a pus diagnosticul de sinuzita frontala,mi-a dat tratament de 5 zile cu claritromicina de 500 mg si modafen ,ieri am terminat tratamentul,dar surpriza au aparut iar acele dureri si am facut si febra 38,9.pe timpul tratamentului am mai avut dureri dar dar de ceafa pe care nu prea le-am bagat in seama,acum nu stiu ce sa mai cred,mai ales ca au trecut 22 de zile de la contactul cu acel copil bolnav de varicela si nu am facut.

Medic Epuran

acum 13 ani

În cazul d-vs nu se mai pune problema apariţiei unei erupţii cutanate de varicelă, simptomele descrise fiind ca urmare a unei infecţii în sfera ORL (acea sinuzită frontală). Pentru această afecţiune va trebui continuat tratamentul prescris de medic