efectela varicelei

Varicela si zona zoster

Postata de alinalacatusu2007 cu 12 ani in urma.

Eu alaptez, Am doua fetite: una de 3 ani care e bolnava de varicela si una de 3 luni care nu areinca simtome. In cazul in care contactez si eu virusul pot sa mai alaptez?

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Impreuna cu medicul de familie sau medicul pediatru ,analizati conditiile de mediu (lociunta si posibilitatile de izolare a fetitei bolnave ) pentru a evita pe cat posibil contactul si contagiozitatea intre copii si mama )
D-ta , se presupune ca ai suferit de varicela, sau ai fost vaccinata in copilarie si deci poti alapta incontinuare fetita de 3 luni . Eventual izolati bolnava la bunici .
Mama care chiar daca a fost in contact cu bolnava , poate alapta sugarul.
Daca mama alaptatoare se imbolnaveste, ea poate transmite boala sugarului prin contact si respiratie, nu prin lapte,care poate fi muls.
Deci toate aceste aspecte le discutati cu medicul d-vs si hotarati impreuna. prin

alinalacatusu2007

acum 12 ani

Va multumesc.