Dupa aplicarea unui preparet la farmacie ,prescris de medic,(contine tetraciclina,loraid,talc,oxid de zinc,glicerina)am voie sa ma spal dupa fiecare aplicare ? am zona zoster .Va multumesc

Varicela si zona zoster

Postata de stoianDoina cu 13 ani in urma.

dupa aplicarea unui preparat la farmacie,prescris de medic(contine tetraciclina ,loraid,talc, oxid de zinc si glicerina )am voie sa ma spal inaine de urmatoare aplicare ? A m zona zoster. Va multumesc !

Raspunsuri (1)

Google

acum 13 ani

Tratament

Consultarea unui medic imediat dupa aparitia simptomelor caracteristice pentru zona zoster este obligatorie. Cu cat tratamentul este instituit mai precoce, cu atat eficienta sa creste.

Antiviralele (aciclovir, famciclovir sau vidarabina) – medicamente ce inactiveaza virusul. Antiviralele sunt bine tolerate si prezinta putine efecte secundare. Tratamentul cu antivirale orale accelereaza vindecarea, reduce severitatea si durata eruptiei acute, incidenta nevralgiei post-herpetice si rata complicatiilor severe la pacientii imunocompromisi si gravide. Tratamentul trebuie instituit cat mai curand posibil si isi pierde din eficienta daca este luat dupa 72 ore de la aparitia leziunilor cutanate.

Se poate administra interferon pentru intarirea sistemului imunitar sau corticosteroizi pentru a impiedica formarea de noi vezicule si pentru a diminua durerea. Interferonul este o proteina a organismului ce participa la raspunsul imunitar impotriva virusilor. Corticosteroizii pot de asemenea reduce incidenta nevralgiilor post-herpetice.

Analgezicele si antiinflamatoarele non-steroidiene (ibuprofen) pot fi eficiente in combaterea durerilor usoare sau moderate. Nevralgia post-herpetica poate necesita, pe langa utilizarea analgezicelor clasice, tratamente pe baza de antidepresive triciclice si analgezice opioide.

Igiena pielii

- igiena locala este foarte importanta pentru a evita o suprainfectie bacteriana
- aplicarea unor comprese umede si reci, a unei lotiuni pe baza de calamina sau bicarbonat de sodiu poate reduce simptomele locale si accelera uscarea veziculelor
- purtarea unor haine usoare pentru a evita frictiunea cu veziculele
- odihna suficienta poate ajuta organismul sa combata infectia