Despre

Varicela si zona zoster

Postata de narcis213 cu 12 ani in urma.

Sunt un baiat , am 13 ani si am varicela.Daca o sa imi fac baie o sa mis e afecteze cumva? As putea face baie da sau nu.P.s. am de 1 zi varicela

Raspunsuri (3)

pena

acum 12 ani

Nu ai voie sa faci baie. Te poti sterge cu un prosop prin zonele pe unde nu ai bubite, iar pe bubite da cu pasta mentolata/pasta de apa. Ai grija sa nu rupi bubitele de pe fata pt ca raman urme urate care nu se acopera niciodata. Raman niste gauri, fata ''''ciupita'''' de varsat.

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu este permisă îmbăierea până la uscarea crustelor, în cazul acestei boli, pentru evitarea ruperii veziculelor

Laxy

acum 12 ani

Buna sunt laxy am 14 ani m-am trezist in aceasta dimineata si am niste bubite pe piept si in cap si in gura :)) m-am dus imediat si am facut baie cu o zi inainte am avut stari de rau febra am varsat de vant sau nu? (Da sau nu) :D