Daca bebelusul a intrat in contact direct cu o persoana cu varicela?

Varicela si zona zoster

Postata de Utilizator11601638270 cu 4 luni in urma.

Bună ziua.am un băiețel de 3 ani și jumătate și un bebelus care are 8 luni,sambata după amiaza a venit nepoata mea în vizita la noi care a rămas chiar sa doarmă la noi și a dormit cu băiețelul meu de 3 ani,duminică dimineață nepoatei mele i-au apărut niște bubite pe corp,ulterior în aceeași zi a fost diagnosticata cu varicela. Ce pot face în acest caz,și cât de periculoasa poate fii pentru bebelusul de 8 luni,le pot da ceva preventiv?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Expertii spun ca daca un bebelus a intrat in contact cu o persoana cu varicela, el poate fi la risc de a contracta virusul, mai ales daca nu a fost vaccinat impotriva varicelei. Daca bebelusul a fost alaptat, el ar putea avea un nivel de protectie temporara datorita anticorpilor pe care i-a primit de la mama sa, dar acest lucru nu este garantat.

Simptomele de varicela pot aparea la oricare dintre cei doi copii. Daca apar, trebuie sa va adresati imediat medicului. Daca nu apar simptome in termen de doua saptamani, este foarte probabil ca bebelusul sa nu fi luat varicela.

Exista medicamente antivirale disponibile pentru a usura simptomele, dar acestea sunt de obicei recomandate doar pentru persoanele care se confrunta cu un risc ridicat de complicatii. In general, varicela este o boala mai putin severa la copii decat la adulti.

Este important sa fie izolati de ceilalti copii si de persoanele cu sistem imunitar slabit pentru a preveni raspandirea virusului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/varicela-varsat-de-vant-infectie-contagioasa_649
sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/cand-si-cat-timp-este-contagioasa-varicelai_16678

Va dorim multa sanatate!