Daca am facut varicela pot sa mai fac?

Varicela si zona zoster

Postata de Mihaela cu 10 luni in urma.

Acum 2 saptamani am avut varicela , iar acum sora mea a facut si ea varicela , dar ea sustine ca a facut varicela si cand era mica, acum ca ea are si nu am cum sa nu am contact cu ea, pot face iar varicela ? A trecut o saptamana de cand mi au trecut bubele

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Odata ce ati avut varicela, dezvoltati imunitate pe termen lung fata de virusul varicela-zoster, ceea ce inseamna ca sunteti protejat impotriva unei noi infectii cu virusul.

Cu toate acestea, in unele cazuri rare, persoanele pot experimenta o noua eruptie de vezicule, numita herpes zoster sau zona zoster, care este cauzata de reactivarea virusului varicela-zoster in organism. Herpesul zoster poate aparea la orice persoana care a avut varicela in trecut, indiferent de varsta.

Daca sunteti ingrijorat in legatura cu posibilitatea de a face varicela din nou, este recomandat sa discutati cu un medic specialist pentru a evalua situatia specifica si a primi sfaturi adecvate in functie de istoricul medical si simptomele dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la un medic infectionist: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/varicela_633

Va dorim multa sanatate!