Cum tratez zona zoster?

Varicela si zona zoster

Postata de bishon cu 14 ani in urma.

Am fozt diagnosticata cu zona zoster de catre medicul de familie, mi-a recomandat tratament cu aciclovir capsule si unguent. Nu au dat rezultate. Tot la recomandarea medicului am folosit si albastru de metil. Nu mai sunt atat de intense dar nu trec. Ce sa fac?

Raspunsuri (6)

mary

acum 14 ani

durerile trec greu si pot ramane cicatrici care cu timpu disparam avut si eu am facut infectie spala cu ceai de musetel locu si da cu unguent cu galbenele daca ai rana pune pansament steril si ei calmante asa am procedat

elena

acum 14 ani

Acesta este tratamentul care se aplica. Mama a facut zona zoster si a stat in spital 2 saptamani. Bubele trec destul de greu si zona afectata doare foarte tare pt ca este pe traiectul unui nerv. Sanatate!!!!

ANCA

acum 14 ani

Am si eu zona zoster si am pimit acelasi tratament,adica(aciclovir unguent si niste capsule),este foarte nasol am o durere foarte insistenta adica continuu,cat timp voi sta cu aceasta durere.Imi este teama daca aceasta boala se ia sa nu o transmit mai departe,am un baietel de 8 ani nu-mi doresc sa ia si el aceasta boala.Multa sanatate tuturor!

bishon

acum 14 ani

Incearca cu albastru de metil si unguent e mai usor!

Lungu

acum 11 ani

Am avut si eu zona-zoster: Stiti cu ce mi-a trecut? Ceaiuri= 25 grame de scoarta de stejar; 10 grame de cretisoara; 20 grame de ovaz; 10 grame de musetel; 25 grame de salvie; 10 grame de sulfina-alba (trifoi-mare); Se pun intr-un litru de apa rece 4 linguri de plante bine amestecate, se lasa pe foc pana aproape de fierbere; se ia de pe foc si se lasa sa stea 3 minute> Cu infuzia calduta se tamponeaza locurile bolnave de mai multe ori pe parcursul zilei. Resturile plantelor se aplica peste noapte usor incalzite si puse intr-o bucatica de panza pe locurile afectate de zona - zoster. Sanatate,,,

Ilincutza