complicatii sau paranoia?

Varicela si zona zoster

Postata de mansoness cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am 26 de ani, sunt in italia de trei saptamaniam contactat varicela de la fetita mea din romania. Am urmat tratamentul cu Aciclovir sirop(800mg de 5 ori pe zi), sunt in ziua a 8-a si ac***a in vedere ca aici nu sunt asigurat va rog sa aveti binevointa de a-mi raspunde la urmatoarele:
1. De 2 zile ma doare capul in ZONA CEFEI. Se intampla dupa-amiaza(orele 15 - 16) si tine pana cand pun capul pe perna si adorm. Nu este o durere insuportabila, mai tare ma doare cand fac miscari bruste din cap. Cunoscutii au pus aceasta durere pe seama statului in casa in fata calculatorului insa mie imi este frica de vreo complicatie cu toate ca febra nu am facut.
2. Majoritatea veziculelor au facut cruste ce au si cazut, insa mai am in zona palmelor si a talpilor vezicule ascunse sub pielea groasa.....ce fac? eu peste 3 zile trebuie sa ma duc la servici(daca nu imi pierd locul de munca). astept si aceste vezicule sa se retraga sau pot merge la serviciu ac***a in vedere ca aici este cald si munca mea nu este una foarte solicitanta?
Va multumesc anticipat!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

Nici o problema, puteti merge la lucru.
Nici nu era nevoie de tratament cu aciclovir.
Luati vitamine slabe pentru stimularea imunitatii (sau sucuri naturale de fructe).
Multa sanatate.
075dermato