ce pot face sa previn?

Varicela si zona zoster

Postata de lou cu 13 ani in urma.

buna ziua! eu si sora mea am avut varicela cand am fost mici. acum ea a facut zona zoster si as vrea sa nu mi se activezi si mie virusul. am inteles k este contagios. in afara de evitarea contactului fizic ce mai pot face? ar trebui sa iau un tratament profilactic? (ea are 18 si eu 22 de ani) multumesc!

Raspunsuri (4)

elena

acum 13 ani

Nu cred ca esti in mare pericol daca ai avut varicela. Poate ar fi bine sa iei niste vitamine sau suplimente pt intarirea imunitatii. Nu prea am auzit de cazuri in care o persoana sa se imbolnaveasca de zona zoster de la altcineva. Mama mea a avut zona zoster, a fost internata in spital, la dermatologie, alaturi de alte persoane cu alte afectiuni. Daca pericolul ar fi atat de mare, oamenii ar fi internati la izolare. Sanatate!

lou

acum 13 ani

multumesc!

elena

acum 13 ani

buna eu am varsat de vant (varicela)de 5 zile si nustiu ce sa fac daca pot sa merg la lucru, e grav daca ies afara am 22 ani ce pot sa fac sa ramn in casa,imi poate da cineva un rasp va multumesc.

lou

acum 13 ani

stai acasa pana-ti trece. e cel mai bine si pt tine si pt cei din jur. la adulti am auzit ca varicela se poate manifesta mai rau. ia-o ca pe pe o vacanta: uita-te la filme, citeste carti bune sau invata ceva folositor ;) sanatate! (poti lua scutire medicala)