ce inseamna izolare

Varicela si zona zoster

Postata de mimim cu 12 ani in urma.

am o fetita de 10 ani de5 zile are varicela iar medicul a zis ca poate sa iasa in curte , stam la tara,dar nu pe strada sa intre in contact cu persoane sanatoase.are voie la aer sau doar in interior pentru ca se simte foarte bine nu are febra doar bubite?va multumesc

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Un copil cu varsat de vant ar trebui izolat la domiciliu aproximativ o săptamână (indicată ar fi izolarea în cameră pentru a nu intra în contact cu vreo persoană sănătoasă, căreia ar putea să-i transmită boala). Copilul nu trebuie ţinut în casă până când cad toate crustele.

mimim

acum 12 ani

va multumesc mult

gizella

acum 12 ani

eu am 23 de ani si am luat varicela de la fetita mea de 1 an si 9 luni si vreau sa stiu daca pot saies in curte daca mi se intampla ceva mersi

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi ieşi în curte dar trebuie evitat contactul cu vreo persoană sănătoasă, căreia aţi putea să-i transmiteţi boala

gizella

acum 12 ani

multumesc foarte frumos mati mai linistit pentru ca cum locuiesc la tara se spun foarte multe ca si ca dispare varicela de stai pe aer si mi sa facut frica multumesc foarte frumos

gizella

acum 12 ani

a si nu stiu dece ma doare capul asa de rau si nu pot sa mananc nimic imi simt capul foarte greu si sunt foarte nelinistita daca puteti sa imi raspundeti va rogmult mersi multttt

maria

acum 12 ani

mie doctorul de familie si parinti mei mi-au au spus ca nu am voisa ies de loc afara in perioada de incubare si ca nu am voie sa mananc dulce de exemplu ciocolata sau zahar si nu ma doare nici capul si nu am febra
si trebie sa stai la caldura