cat timp e contagioasa?

Varicela si zona zoster

Postata de ralcutza cu 14 ani in urma.

Mama mea a fost diagnosticata cu zona zoster. Momentan are doar 7 pete rosii ca niste piscaturi, inca nu au nici un fel de lichid(ca niste piscaturi) in momentul de fata este contagioasa? Daca nu, cand devine contagioasa? Trebuie sa vina nepotul de 9 luni la noi si sa stim daca este contagios in acest stadiu . Va multumesc

Raspunsuri (3)

elena

acum 14 ani

Scrie pe GOOGLE cuvintele '''' zona zoster'''' si vei gasi multe informatii referitoare la tema. Cred ca zona zoster se poate transmite la copiii care nu au avut varicela. Varicela, ca toate bolile copilariei, este bine sa fie facuta dupa varsta de 2 ani. Sanatate!!

lidia

acum 14 ani

Veziculele pot sa apara oricand (cand iti scriu eu deja cred ca au aparut) , deci nepotelul e expus si exista riscul de a face varicela.

roberta

acum 12 ani

daca am facut varicela, iar prietenul mea a facut acum varicela, sta de 7 zile in casa. pot face zona zoster daca am contact fizic cu el dupa 14 zile?