Cat stai in casa când ai varicela?

Varicela si zona zoster

Postata de Adina cu un an in urma.

Am o fetita de 10 ani care a făcut o forma "usoara"de varicela!doar câteva bubițe!de vreo 4 zile bubitele s-au făcut mai mici și au prins crusta!mai e nevoie sa stea în casa?ea fiind în casa de o saptamana

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Pacientul cu varicela este contagios cu 48 de ore inaintea aparitiei eruptiei si pana in momentul in care ultimele leziuni dezvolta cruste.

Pentru a preveni raspandirea virusului, este recomandat sa evitati contactul cu alte persoane care nu au avut varicela sau care nu au fost vaccinate impotriva acesteia, cel putin pana cand toate crustele se vor desprinde si pielea va fi complet vindecata.

Pentru alte recomandari puteti solicita opinia unui medic pediatru.

Va recomandam sa va programati la un medic pediatru: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/cand-este-contagioasa-varicelai_16678