Cand pot iesi din casa ,fara a imbolnavi pe cineva???

Varicela si zona zoster

Postata de O persoana cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Sunt casiera , am 21 de ani si am avut ceva contact non-fizic cu oamenii , fix acum 10 zile au inceput primele simptome de varicelaI( pe data de 3 Aprilie) , stare de moleseala , febra, lipsa poftei de mancare, pe data de 5 a inceput eruptia ,la doua zile dupa simptome, o eruptie usoara (fata de ceea ce am mai vazut eu pe internet) a constat in cateva pete rosii cu lichid (pe fata, pe scalp, pe spate si atat) pe data de 6 au mai aparut cateva (nu multe , dar s-au intins pana pe picioare), am mers la doctor mi-a recomandat izolare de 10 zile la domiciliu, pana pe data de 15 a lunii Aprilie, vreau sa precizez ca eruptia a aparut mai evidenta pe partea stanga a corpului, NU am avut mancarimi mari , nu am avut pe limba sau pe organul genital, am avut un ganglion umflat pe partea stanga , pana pe data de 10 Aprilie mi-au cazut si cojile , acum am numai niste pete slab rosiatice putine, unele nici nu se mai vad , e ok daca ies din casa fara sa afecteze pe nimeni ??? Am un interviu la facultate la care trebuie sa ajung ! Vreau sa stiu daca e posibil sa fi fost diagnosticul gresit...a fost prea usoara aceasta forma de varicela sau doar sa ma consider norocoasa . Mai am o intrebare in legatura cu prietena mea ...a stat in preajma mea de pe data de 3 Aprilie pana cand a inceput eruptia , acum a ragusit extrem de tare , e posibil sa fie un simptom al varicelei? precizez ca ea nu a avut pana acum , deci nu are imunitate . Astept raspunsuri , va multumesc anticipat!

PS: E frustrant sa fuga toata lumea de tine si sa stai izolata singura atata timp , chiar trebuie sa ai un psihic puternic.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

1 .Sunt si forme usoare de varicela , ndiferent de varsta .i
2 .Cand si ultimile cruste au cazut,fara a fi rupte de pe piele,pacientu nu mai este contagios deci nu mai este nevoie de izolare. Oricum puteti merge la interviu fara probleme .
3 .Prietena d-voastra,dupa contactul cu d-ta poate face boala , dupa 2 saptamani de la contact .

O persoana

acum 13 ani

Multumesc frumos!

mihaela

acum 13 ani

PS

copiii mei au avut varicela fix de craciun si revelion. inteleg ce ai simtit fiind izolata. zambeste. bine ca nu s-a intamplat de Paste