Buna!

Varicela si zona zoster

Postata de pasca alina cu 14 ani in urma.

Am 22 ani si sunt la a 6-a zi de stat numai in pat,mi-am dat cu Baneocin si pasta mentolata(pe rand)...,mi s-au uscat bubele dar inca nu s-au desprins la toate coaja aceea...pot face dus??? Chiar si pe cap??

Raspunsuri (5)

iulia

acum 14 ani

da poti face dush chiar e reconamdat pentru ca distrugi microbii din corp... chestia cu "sa nu faci dush knd ai varicela" este un mit. asa ca va puteti spala. pupici

Andrei

acum 14 ani

Eu am 35 de ani si varicela a debutat cu eruptii acum patru zile....groaznic ce sa va spun febra intre 38-40 am mai calmat-o cu paracetamol si atunci cand n-am mai rezistat cu o fiola de algocalmin. Sunt plin pe fata gat torace si cap,mai putin pe picioare dar exista si acolo ( nu ma intrebati unde nu am) :).
Cat despre dus, eu am consultat doi medici un dermatolog si un generalist ambi mi-ai spus ca nu se poate face dus decat dupa ce a cazut si ultima crusta.

raoul

acum 13 ani

eu am varicela, chestia care am inteleso e sa nu iesi pt ca imbolnavesi pop**ati! Grav daca se transmite la o femeie gravida! Nu ma mananca dar nu prea am chef de stat in casa! Am un prieen a stat in casa doar ultimele 3 zile cand avea deja cojite, in rest nimic asa ca nu stiu ce sa zic! Ce i se poate intampla asa grav celui ce are?

diana

acum 13 ani

ii grav..cel putin la 23 de ani...ma simnt rau in general..sa nu mai spun ca nu exista bucata bin corp unde sa nu am bube..

seby

acum 13 ani

eu am 33 de ani.e groaznica boala asta,sunt deabia in a 3-a zi..cand ma gandesc cat mai am de tras imi vine sa ma trag de par,dar nu pot ca si acolo am bube:)
apropos..tin sa mentionez k la mine e prima boala a copilariei,probabil va mai urma si pojarul,oreonul si eu mai stiu care sunt..asta e..o viata avem si boli sunt cu gramada.
va pup si fiti tari.