buna seara

Varicela si zona zoster

Postata de carmen79123456 cu 12 ani in urma.

numele meu este carmen i,am si eu o intrebare daca se poate,de vreo doi ani mi au aparut pe parte dorsala a picioarelor ,pe pulpe,doua pete vinete ,dureroase timp de iarna,vara se vad mai putin,sunt aproximativ simetrice si maricute,cam cat o palma,daca imi puteti spune cam ce ar putea fi,multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un medic specialist dermatolog poate depista tipul leziunii, functie de forma, culoare, margini, consistenta, dimensiuni, asociate cu mancarimi sau nu.

carmen79123456

acum 12 ani

buna seara,am trimis o intrebare in legatura cu cele doua pete de pe coapse si mi/ati raspuns sa ma duc la dermatolog ,am fost si s/a stabilit diagnosticul de dermohipodermita nodulara lividoita coapse bilaterale,sper ca am scris corect,de fapt asta era si intrebarea mea,ce inseamna acest diagnostic ,mai pe intelesul nostru nu atat de medical,multumesc mult de tot,ma scuzati mai am o intrebare,mi s/a dat si tratament si un set de analize,in care ordine este bine sa le incep,multumesc inca o data o seara buna.

iamandei carmen

acum 12 ani

multumesc pt raspuns,am fost la medicul de familie pt o trimitere la dermatolog si dansul s-a uitat la acele pete si vazand ca sunt simetrice a presupus ca poate fii de la obiceiul meu de a ma sterge dupa ce spal vase,rufe,pe mine si a banuit ca poate fi de la detergenti,mi-a dat tratament dar tot nu mi-a trecut,v-am spus,vara nu prea se vad in schimb iarna ma doare ingrozitor dau de caldura ma mananca,o parere inafara de a ma duce la dermatolog...multumesc inca odata!

carmen79123456

acum 12 ani

buna seara,am trimis o intrebare in legatura cu cele doua pete de pe coapse si mi/ati raspuns sa ma duc la dermatolog ,am fost si s/a stabilit diagnosticul de dermohipodermita nodulara lividoita coapse bilaterale,sper ca am scris corect,de fapt asta era si intrebarea mea,ce inseamna acest diagnostic ,mai pe intelesul nostru nu atat de medical,multumesc mult de tot,ma scuzati mai am o intrebare,mi s/a dat si tratament si un set de analize,in care ordine este bine sa le incep,multumesc inca o data o seara buna.