bube

Varicela si zona zoster

Postata de omidee cu 13 ani in urma.

Baietelul meu de 3 ani a facut varicela, sta de o sapt in casa, are destule bube, mai multe pe fata si cap, intrebarea mea este daca il pot scoate afara? Si daca totusi nu a avut febra si nu prea s-a scarpinat, v-a mai face varicela, tin sa mentionez ca in aceasta perioada de o sapt iam dat de 2 ori panadol, l-am uns de 2 ori cu o solitie antiscarpinat si iam dat o lingura de sirop de claritine. Multumesc

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 13 ani

Ati spus ca are varicela, pe urma ati intrebat daca va mai face. Daca a facut acum, si este un diagnostic confirmat, NU va mai face in viitor deoarece anticorpii s-au format si s-a imunizat.
Iar de scos afara va recomand sa nu il scoateti din 2 motive: 1. Poate contamina pe oricine. 2. Varicela lasa corpul putin slabit imunitar si exista riscul sa se imbolnaveasca de altceva daca il scoateti afara. Mai asteptati macar cateva zile daca nu inca o saptamana. In general se recomanda 2 saptamani de repaus si izolare.

elena

acum 13 ani

Al treilea motiv pt care nu-l puteti scoate este ca bubitele s-ar putea ascunde ori sa nu-i mai iasa altele si sa faca unele complicatii nedorite.

Sheila

acum 13 ani

Cum ti-a spus si Iuli ar fi bine sa-l mai ti in casa. Ai grija sa nu-si rupa bubitele ca va ramane cu semne.
Varicele nu va mai face dar sunt alte boli ale copilariei pe care el poate face

elena

acum 13 ani

stau de 3 sapt.in casa si mi-au cazutunele dat au mai ramas vreo 4-5 pot sa ies afara ca s-au uscat!?

omidee

acum 13 ani

Eu zic ca poti iesi afara. Medicul copilului meu mia spus ca il pot scoate afara dupa 2 saptamani de stat in casa. In cartea dr, Spook am citit ca dupa 5-6 zile se poate iesi afar, deci in concluzie si medici se contrazic intre ei,

Nic 74

acum 13 ani

Hei, trăim în secolul 21 şi cred că nu mai suntem oameni înapoiaţi şi neinformaţi !
Cum să ţii copilul sechestrat în casă 2 sau 3 săptămâni. Omul a fost creat de Dumnezeu să trăiască în natură. Copilul poate fi scos la câte o plimbare dar trebuie evitate colectivităţile. Acesta este motivul pentru care nu trebuie scos foarte mult !!! Când vremea este foarte rece, da, e bine să evităm scosul afară, pentru că incubaţia se încetineşte şi perioada bolii poate fi prelungită. În rest lăsaţi copiii în pace şi nu le daţi o mie şi una de medicamente. Ei trebuie să-şi formeze singuri imunitatea. Ca să nu mai zic de părinţii iresponsabili care cum au copiii puţină febră, hop le dă antibiotic !!! Au uitat de leacurile naturiste.
Multă sănătate.

Noghea Victor

acum 12 ani

Daca v-a recomandat medicul , sa-i dati Panadol ,inseamna ca la analizele facute ,a mai aparut ceva . De regula la Varicela medicamentul Aciclovir este perfect in combaterea bolii .Organismul fiind si slabit ,ar mai fi necesare si cateva BEURI -injectabile . Sunt foarte dureroase dar pana ajunge si in Romania tratamentul cu OZON care din doua sedinte ,(injectii -nedureroase ),elimina definitiv varicela ,se face copilul mare ,de insuratoare .Pe bubite cel mai indicat,de tamponat , ar fi solutia VIOLET ,desi pateaza tot ,este foarte eficienta .Nu este bine de scos afara timp de aproximativ doua saptamani ,pana nu-i trec basicutele si nu se decojesc ,acesta fiind si semnalul ca varicela nu mai este contagioasa ,desi durerile persista ,uneori si....6 ( sase ) luni ..Dar nu mai putin de trei luni .Este trist ,dar adevarat si apar mai ales noaptea . De aceea preferabil ar fi un Algocalmin injectabil inainte de culcare ,si Codamin in timpul zilei . Insa cel mai indicat este sa mergeti la MEDIC ! Doamne Ajuta !