Bube dureroase varicelă ?

Varicela si zona zoster

Postata de Andreia cu 2 luni in urma.

Buna seara, copilul de 6 ani și jumătate are varicelă, și a rupt câteva bubițe de pe corp și azi am constatat că acestea au devenit destul de dureroase, 2 dintre ele sunt pe partea de sus a piciorului și l doare chiar și atunci când merge. Încep să devin destul de îngrijorată, oare ar putea fi vorba despre o complicație? Oare a făcut o infecție locală și ar trebui să mergem la urgențe?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil ca varicela sa se fi complicat cu o infectie secundara a pielii, daca bubitele au fost rupte si daca a aparut o inflamatie dureroasa in acele zone. Este foarte important sa nu se rupa aceste vezicule, deoarece, odata rupte, acestea devin o poarta de intrare pentru bacterii, putand produce infectii.

Va recomandam sa consultati un medic pediatru sau dermatolog cat mai curand pentru a evita eventuale complicatii. Copilul trebuie sa pastreze igiena in aceste zone, prin spalarea cu apa calda si sapun.

Este posibil sa fie nevoie de un antibiotic pentru a combate infectia, dar acest lucru se va decide doar dupa o consultatie medicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/varicela-varsat-de-vant-infectie-contagioasa_649
sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/veziculele-leziuni-tegumentare-cu-continut-lichid-basica-cu-lichid_1399