Boala Zona zoster

Varicela si zona zoster

Postata de MADARAISA cu 12 ani in urma.

Buna ziua!

Tatal meu are 52 de ani si acum cateva zile i-a aparut pe omoplat o banda cu cateva basicute. afost la medicul dermatolog si acesta i-a spus ca ar avea zona zoster. Eu am o fetita de 3 ani. credeti ca daca intra in contact cu el e posibil sa faca varicela? Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Daca fetita nu a facut varicela, e foarte posibil.

cristina

acum 10 ani

Buna seara.Acum 2 saptamani i au aparut fetitei noastre de 5 ani primele bubite de varicela.Acum , dupa 2 saptamani i au aparut si sotulu bubitele de varicela, sambata seara.Eram in vizita la bunici si am stat acolo 2 zile dupa care sotul a revenit in apartament pentru a sta izolat.Fetita a ramas la bunici, trecandu i varicela.Bunicii sunt acum predispusi la zona zoster? Daca da....este bine ca fetita sa stea cu ei ? Sau mai bine acasa cu sotul care are varicela? Daca apare zona zoster la bunici ce riscuri sunt pentru fetita si pentru ei care au varsta de 58 de ani?Va multumesc