Antibiotic la complicatiile varicelei?

Varicela si zona zoster

Postata de maduta_2002 cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Baietelul meu de 4 ani a adus varicela de la gradinita, a facut el o forma usurica, dupa care la 2 sapt. eu, la 32 ani si baietelul de 1 an si 10 luni, forme foarte nasoale. Am avut noroc cu o crema de la farmacie, Cicabio de la Bioderma, care a facut minuni pentru noi. Iar cu complicatiile gen voma si diaree ne-am descurcat cumva, desi baietelul de 4 ani inca e foarte sensibil si trebuie sa fiu foarte atenta la ce mananca. Problema e ca soacra mea, la 54 ani este foarte rau, a facut febra mare, tuseste foarte rau si a fost la medic, care i-a dat Acyclovir, Claritine si antibiotic Augmentin. Eu stiu ca nu e bine sa ia antibiotic si sunt cam ingrijorata. Nu stiu cata incredere sa avem in medicul acela. Daca a gresit si ne trezim cand e prea tarziu? Poate cineva sa ne dea un sfat? Va multumesc!

Raspunsuri (3)

pena

acum 13 ani

se ia antibiotic daca a facut pneumonie variceloasa, o complicatie a varicelei.

maduta_2002

acum 13 ani

Se pare ca asta ar fi. Multumesc frumos de raspuns. Sa speram ca o sa fie bine.

pena

acum 13 ani

Eu nu sunt medic, dar stiu ca atunci cand sunt complicatii, acestea trebuie tratate. Sanatate!