am varicela

Varicela si zona zoster

Postata de stoianDoina cu 13 ani in urma.

Am varicela, a 8 zi, deja s-au format cruste pe cele de pe fata,ce trbuie sa fac pt a nu-mi ramane semne pe fata gat si corp?

Raspunsuri (9)

Adrienne

acum 13 ani

Sa lasi crustele sa cada de la sine.Sa nu le rupi inainte de a se reface tesutul, dedesubt.

Iuli

acum 13 ani

Da, si sa nu te scarpini si sa dai cu niste talc mentolat (roaga pe cineva sa iti cumpere de la farmacie.

dana

acum 13 ani

am avut si eu varicela cu 3 ani in urma , la 40 de ani , si am dat cu TETRACICLINA unguent si nu mi-a ramas niciun semn plus ca s-au uscat fff repede

miracolo

acum 13 ani

ulei de vitamina A...EXISTA IN FARMACII LA STICLUTE MICI..PUNE IN CREMA DE ZI IAR SEARA UNGETE DIRECT CU UN STRAT PESTE TOATA PIELEA ..POTI SA MAI PUI SI ULEI DE CATINA ..SAU DE GALBENELE...SUCESS...

petcu elena

acum 13 ani

poti sa te dai cu p***anolon n sau cu untura de porc daca nu iti este sila

liliana

acum 13 ani

Copilul meu a facut toamna trecuta .A stat in casa 3 saptamani , nu a mers la scoala ,si nu a iesit afara pana nu a cazut ultima crusta .Am folosit mixtura mentolata ,este foarte buna nu are nici un semn ,dar .....atentie ..sa nu te scarpini deloc ,cand simti ca te jeneaza dai cu mixtura.Sanatate,si numai bine.

mcorinalucia

acum 13 ani

In primul rind trebuie sa stai izolata-se trensmite foarte repede,trebuie sa maninci mincare usoara,fierturi,legume,fructe si cel mai important!NU TE SCARPINA ORICIT DE GREU AR FII!

ionela_cosmina

acum 13 ani

buna...vreau sa spun ca si eu am acuma varicela si este ffff naspa..stau in casa de 5 zile nu mai rezist...oare cat trebuie sa mai stau in casa?cine vrea sa imi lase comm poate pe id me dde hi5 ;princess4you_23

mimi

acum 12 ani

Buna in urma cu 7 zile mi-au aparut bubuiele 2 pe frunte, mentionez ca le-am rupt crezand ca sunt cosuri, a doua zi am mers la medic si diagnosticul a fost clar varicela, am 25 de ani e oribila boala! mentionez ca nu am mai umblat la acele 2 bubite dar crede-ti ca o sa ramana semn???sunt extrem de suparata, acum e a 7 a zi vad ca incep sa se usuce dar greu...cam in cat timp cad?multumesc