ajutor?

Varicela si zona zoster

Postata de Cristi cu 10 luni in urma.

Am varicela de 2 zile abea mi au iesit bubele dar am stat la caldura si au iesit multe.In urma cu o zii inca nu aveam asa multe bube si nu eram sigur ca am varicela.Si am simtit in cap ca am niste ranii si am vrut sa le dau jos,m am scarpinat tare si acum ma pisca tot capul si am dormit greu durandu ma capul de la durere.Eu cred ca am scarpinat prea tare .Ar putea ramane semne foarte vizibile?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Este important sa evitati sa va scarpinati pentru a preveni infectarea si posibilele cicatrici. Incearcati sa aplicati lotiuni sau creme calmante si anti-mancarime pentru a reduce senzatia de mancarime si durerea.

In ceea ce priveste eventualele semne si cicatrici, depinde de gravitatea scarpinarii si de modul in care pielea dumneavoastra se vindeca.

In general, in cazul varicelei, orice bube sau cicatrici rezultate din scarpinat vor disparea de obicei dupa cateva saptamani sau luni. Cu toate acestea, pot exista cazuri in care unele cicatrici raman vizibile pe termen lung. Daca sunteti ingrijorata in privinta aspectului pielii dumneavoastra dupa vindecare, este intotdeauna indicat sa consultati un medic dermatolog pentru evaluare si recomandari specifice.

Pana in prezent, nu exista un tratament specific pentru a preveni semnele sau cicatricile provocate de varicela, insa mentinerea pielii hidratate si evitarea scarpinarii poate ajuta la minimizarea acestor efecte secundare.

Important de mentionat ca, in cele din urma, cel mai bine ar fi sa consultati un medic pentru raspunsuri specifice si sfaturi personalizate in functie de starea dumneavoastra individuala.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/varicela-varsat-de-vant-infectie-contagioasa_649
sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/remedii-naturale-pentru-ameliorarea-simptomelor-de-varicela_18085
sfatulmedicului.ro/Frumusete-si-intretinere/sanatatea-pielii-capului_6095