Chist bartholin marit si dureros?

Vaginita bacteriana

Postata de Gya cu 7 luni in urma.

Bună ziua! De 5 zile mă confrunt cu un chist bartholin foarte dureros, care ulterior a crescut în volum. Am încercat tratament naturist, cu tincturi, ceaiuri, local cu unguent cu ihtiol, dar se pare ca doreste sa avanseze. De ieri am început sa aplic Mibazon local si sã iau Augmentin de 1000 mg/12 h. Problema e in felul urmator: nu lucrez de doua luni ( pentru ca un medic veterinar in Romania moare de foame ) și nu știu daca în urgență voi fi preluată și tratată. E prima data cand ma confrunt cu asa ceva și nu stiu daca fara finante si asigurare medicala, ma va trata cineva. Mentionez ca abia pot merge din cauza durerilor si chistul a ajuns de marimea unui ou de gaina, deci cel mai probabil necesita incizie. Va rog să mă ajutati cu un sfat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Chistul Bartholin poate fi, intr-adevar, foarte inconfortabil si necesita tratament adecvat.

Exista diverse optiuni de tratament pentru chistul Bartholin, care pot varia de la antibiotice si comprese calde pana la necesitatea unei incizii pentru drenaj. Este important sa consulti un medic pentru a determina cea mai buna optiune de tratament.

Nu ignora simptomele si cauta ajutor medical cat mai curand posibil. Chistul Bartholin se poate agrava sau se poate infecta.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/tot-ce-trebuie-stiut-despre-abcesul-glandelor-bartholin_17331